SAAPAVABRIKU LUGU

Rohkem kui 75 aastat tagasi, 1945. aastal ühendati Tartus 4 väikeettevõtet: „Tulevik“, „Koondis“, „Ühendus“ ja „Ühisvara“. Ühendatud ettevõtte nimeks sai Naha- ja Jalatsikombinaat. Esimestel tegevusaastatel toodeti jalatsite kõrval ka hoburakmeid ja nahkrihmu tööstustele, kuid tänasel päeval, ja ka mõned aastakümned enne tänast, enam hoburakmeid ja rihmu ei toodeta.

Tänase nime Samelin sai ettevõte 1994. aastal tolleaegse juhttöötajate nimede järgi, kus iga täht Samelinis tähistas töötaja eesnime, välja arvatud viimane täht n, mis muutujana tähistab tulevasi juhttöötjaid. Peagi tekkisid esimesed partnerid Itaalias, Soomes ja Norras, kelle abil omandati oskused valmistada kõrgekvaliteedilisi eritehnoloogilisi jalatseid. Muuhulgas on Samelini partnerid olnud ja allahanget teostatud sellistele ettevõtetele nagu San Marco, Dr. Martens ja Rossignol. Ning sellele suunale – kvaliteetsete eritehnoloogiliste jalatsite, nagu näiteks matkasaabaste, tootmine – on Samelin jäänud kindlaks tänase päevani. Kui Samelin Itaalia partnerile esimese partii matkasaapaid 1994. aastal valmis tegi, kinkisid itaallased ühe paari tänuks ka Samelini omanik Leida Kikkale, kes kurtis meile veel 2021. aasta veebruaris, et ikka pole saapad katki läinud ja ei saa uuemaid kasutusele võtta.

Alates 2017. aastast toodab Samelin ka militaarjalatseid erinevatele NATO armeeüksustele vastavuses NATO-AQAP 2110 standardile. Neist kõige populaarsem on saapamudel M77, mis on tuntud ka kui Norra sõjaväe saabas, kuid on kasutusel ka näiteks Eesti kaitseväes. Mitte väga ammu räägiti M77 sõjaväesaabastest isegi Norra meedias, sest saapa pildi tätoveeris endale käe peale üks norra eksmilitaar.

2020. aasta detsembris ehk rohkem kui 75 aastat pärast Samelini asutamist avasime Samelini ametliku edasimüüjana Saapavabriku e-poe ning Samelini saapad jõudsid ka internetti. Saapavabriku esimene tellimus tehti pruunidele Lendurisaabastele ning teine tellimus, mis läks Šveitsi, sõjaväesaabastele M77.

2022. aasta suvel hakkasime müüma ka Võru jalatsitootja Ritico sandaale. Ritico sandaalid on tuntud Toku ja OmaKinga brändi all ning sama aasta novembris ka Toku susse, mis on meie suured lemmikud. 2023. kevadel lisandusid Saapavabrikusse ka Eesti väikese jalatsistuudio Aipi saapad. Aipi on käsitöö saapaid tehtud juba aastakümneid ning seejuures on kõik AIPI saapad läbiõmmeldud tallaga.

Kokkuvõttes: Eestis on vinge saapatootja Samelin ja meie meelest oleks päris lahe, kui paari aasta pärast ükskõik millisesse Eesti kohvikusse sisse astudes ja inimeste jalgu vaadates näeks välismaiste brändide nagu Dr. Martens, Ecco ja Vagabond toodangu kõrval ka sama palju Samelini saapaid. Ja need seal kohvikus Samelini saapaid kandvad inimesed on rõõmsamad kui teised, mitte ainult sellepärast, et neil on kohviku kõige vastupidavad ja kvaliteetsemad saapad, vaid ka sellepärast, et need saapad on siinsamas Eestis toodetud.


AS Samelin omab sertifikaate NATO AQAP 2110:2016 ja ISO 9001:2015. Saapavabrik.ee on Samelini saabaste ametlik edasimüüja.